Среда, 22 Ноември 2017

 • Facebook: famamk
 • FeedBurner: fama/rss
 • Twitter: famamk

ЗАНИМЛИВОСТИ

 • Разлики помеѓу луѓето од западот и оние кои живееле во комунизам

  По примерот на Источна и Западна Германија може да воочиме некои од разликите кои се уште постојат меѓу луѓето кои живееле во комунистичко општество и оние од западна Европа.

 • Разлики помеѓу луѓето од западот и оние кои живееле во комунизам

  По примерот на Источна и Западна Германија може да воочиме некои од разликите кои се уште постојат меѓу луѓето кои живееле во комунистичко општество и оние од западна Европа.

 • Децата веруваат дека Груевски живее во теливозор

  Најголемиот број на деца во Македонија веруваат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски живее во телевизор, покажуваат анкетите кои се спроведени во градинките и во помладите одделенија во основните училишта.

 • Најдобрата дефиниција за Балканот

  Балканот е место каде Римјаните ги тепале на Аварите, за потоа Аварите и Словените да ги истепаат на Римјаните, па Словените ги тепале на Келтите и Аварите, па потоа Словените да бидат тепани од страна на Турците и Унгарците, кои се тепале и меѓусебно, за на крај Турците да бидат истепани, а на Словените им преостанало да се тепаат со Унгарците. Тогаш на Унгарците им помогнале Австријците, но Словените ги претепале и им го убиле престолонаследникот. Но, не им било доволно да бидат истепани од Словените само еднаш, па дошле и по втор пат и тоа со Италијанците, Бугарите и Унгарците.

 • Денеска е Светски ден на шегата

  Во светот денеска се одбележува Светскиот ден на шегата, кога луѓето прават безопасни измислици и објавуваат лажни новости со кои другите ги доведуваат во смешна положба.

 • Како една Холанѓанка ги опишува Македонците во 15 чекори

  Холанѓанка, која пред 1,5 година се доселила во Македонија заради својата љубов, на нејзиниот блог го опишува искуството од нејзиниот престој овде.

  Ова е листата на 15 најчудни работи за кои ми требаше доста време да ги сфатам, пишува таа:

 • Струмичани „раперски“ го поздравија Пишев (ФОТО)

  Рано утринава, на повеќе локации низ Струмица, можеа да се забележат пишани пораки до струмичкиот пратеник Васил Пишев.

 • Случајот кој ја промени телевизијата засекогаш

  Постојат настани кои засекогаш влијаат на  промените во општеството, а еден остави впечатлива трага и на телевизијата. Засекогаш се променија желбите на гледачите, телевизиските формати и развојот на ТВ продукциите.

 • Одгледувал толку лоша марихуана што дури и судијата го помилувал: „Немате ниту знаење, ниту вештини“

  Иако е уапсен поради нелегално одгледување на марихуана, 20-годишен Британец успеал да избегне затворска казна бидејќи обвинителот и судијата заклучиле дека станува збор за многу „беден производ“.

 • Четиринаесет садистички цитати на најозлогласениот сериски убиец

  Тед Банди бил многу шармантен и убаво воспитан. Нежно и образувано момче, со убавина која ги освојувала девојките и старомодна љубезност во однесувањето со нивните родители. Со својата харизма и холивудско лице успевал да ги издвои своите жртви и да ги однесе на осамени места, каде ги силувал, осакатувал, давел и претепувал до смрт.

 • Тајван: Црква во форма на женски чевел

  Стаклена црква во облик на чевелот на Пепелашка е изградена во Тајван за привлече што поголем број женски верници, пренесува BBC.

 • Морбиден тест: Проверете кога и од што ќе умрете

  Доколку ве интересира одговорот на ова морбидно прашање, можете да го проверите со помош на оваа апликација. Станува збор за анимиран графикон кој ги комбинира статистичките податоци, па резултатот не треба да се сфаќа здраво за готово.

 • Добредојдовте во најдепресивниот ден во годината

  Третиот понеделник во јануари традиционално се смета за најдепресивен ден во годината.

 • Денеска постете и посакајте си желба на полноќ

  Зимскиот Крстовден или Водокрст, е ден кој се слави во пресрет на Богојавление  и е прв ден по Божиќ кога православните постат.

 • Твитер реакции за Хан

  Не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи по синоќешната изјава на еврокомесарот Јоханес Хан дека Македонија е во тешка состојба, но дека европските институции  ќе помогнат во спорведувањето на изборите за кои што, според него, партиите самите треба да се договорат.

1 / 108