Вторник, 23 Октомври 2018

 • Facebook: famamk
 • FeedBurner: fama/rss
 • Twitter: famamk

Економија

 • Ново поскапување на горивата од полноќ

  Цените на бензините и на дизелот од ноќеска на полноќ ќе се зголемат еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

 • Пазарџиите ќе работат со лиценца, нема фискализација

  Нема да има фискализација на за зелените пазари сѐ до влезот на Македонија во Европската унија, ќе се регистрираат со лиценци од Комората на трговци, а не преку Централниот регистар. Ова е предвидено со новиот закон што ќе ја регулира оваа дејност.

 • Нова цена на горивата по Божик

  Регулаторна Комисија за енергетика во вторник ќе ја донесе одлуката, две недели по последната мерка со која горивата поскапеа за половина денар по литар.

 • Горивата поевтинуваат за два денари

  Бензините и дизелот од полноќ поевтинуваат за два денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.  ЕУРОСУПЕР БС-95  ќе изнесува 65 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе чини  67 денари за литар.

 • Горивата поскапуваат од полноќ

  Нови цени на горивата. Регулаторната комисија за енергетика одлучи, бензините поскапуваат за половина денар. Еуросуперот 95 од полноќ ќе се продава за 67 денари, 98-цата за 69 денари.

 • Пуштени во оптек банкноти од 200 и 2 000 денари

  Народна банка денеска пушти во оптег книжни пари во апоени од 200 и 2 000 денари, а ја повлече банкнотата од 5 000 денари. Одлуката произлегува од реално согледаната потреба за ребалансирање на постојната апоенска структура што е во опток, соопшти Народна банка.

 • ЕУРОСТАТ: Третина од Македонците немаат пари за да излезат на кафе еднаш месечно

  Многу од македонските граѓани не можат ни еднаш месечно да излезат на кафе или во ресторан на ручек. Македонија е четврта земја во Европа по тоа што нејзините граѓани не можат да излезат барем еднаш месечно на кафе или да јадат надвор од дома, објави вчера Еуростат.

 • Бензините од денеска со помиски цени

  Бензините од денеска поевтинија за половина денар, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство се со непроменети цени. Еуросупер бс-95 се продава по цена од 62 денари за литар, а еуросупер бс-98 по цена од 64 ден/лит.

 • Проект Панама: Политичари, бизнисмени и спортисти переле пари преку оф-шор компании

  Од базата на една од најголемите адвокатски фирми во Панама протекоа 11,5 милиони документи кои откриваат како богатите и славни личности перат пари.

 • Нови повисоки цени на горивата

  Нови повисоки цени на нафтените деривати се очекува да објави денеска Регулаторната комисија за енергетика. Во текот на минатата недела, суровата нафта на светските берзи го достигна рекордот за 2016 година завршувајќи го тргувањето во четвртокот на највисокото ниво од 42,54 долари за европската нафта и 41,2 за американска „лесна“ нафта.

 • Бензинот поевтинува за три денари

  Од ноќеска на полноќ бензинот поевтинува за 3 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

 • Колапсот на Шенгенот би ја чинел ЕУ 1.400 милијарди евра

  Колапсот на безвизната шенгенска зона би ја чинел Европската унија до 1.400 милијарди евра во наредната деценија, се наведува во анализата на германската фондација „Бертелсман“.

 • Ново покачување на цените на горивата

  Барел сурова нафта на американскиот пазар се продаваше за 30,56 долари или скоро половина долар поевтино од претходниот ден. На берзата во Лондон од каде што и Македонија го набавува енергенсот по информацијата за растот на резервите на САД цената падна за скоро еден долар на 34,02 долари за еден барел што е прво поевтинување во последните неколку дена.

 • Евростат: Македонците со највисок ризик на сиромаштија

  Скоро половина од македонските граѓани се соочуваат со ризик да станат сиромашни, покажува најновиот извештај на статистичкото биро на Европската унија, Евростат.

 • Се зголемува бројот на блокирани сметки

  Податоците на Народната банка покажуваат дека бројот на блокирани сметки во декември минатата година изнесувал 249.284, од кои 68.839 се сметки на правни лица, додека 180.445 блокирани сметки на граѓаните како резултат на решенија за присилна наплата за досепан долг.

1 / 29