Среда, 22 Ноември 2017

 • Facebook: famamk
 • FeedBurner: fama/rss
 • Twitter: famamk

Останати спортови

 • Македонија поразена во осмина-финалето од Норвешка

  Иако на крај бевме убедливо поразени со 34:24, сепак барем до првите 30 минути помисливме дека можеме да направиме подвиг и да се пласираме меѓу осумте најдобри репрезентации.

 • Шпанија ја победи Македонија во второто полувреме

  Македонските ракометари го отворија второто полувреме со голот на Марковски, по што Шпанците вратија со два гола. Во 42 минута црвената фурија зголеми на плус три и го одржуваше до крајот на натпреварот.

 • Македонија го одигра најдоброто полувреме против Шпанија

  Црвено-жолтите ги одиграа најдобрите 30 минути на СП против големата Шпанија, која пред натпреварот важеше за голем фаворит. Нашите ракометари одлично го започнаа натпреварот и во првото полувреме имаа контрола и на играта и на резултатот.

   

 • Македонија со победа го започна СП во Франција

  Го отворивме натпреварот со гол и поентиравме на крајот од натпреварот за првите два бода во првиот натпревар на СП во Франција, со конечен резултат 34:30. Црвено-жолтите момчиња тактички подобри од Тунис.

 • „Македонија Пат“ организира натпревар во скијачко трчање и биатлон

  За прв пат во Македонија ќе имаме прилика да присуствуваме на скијачко трчање и биатлон. Организатор и покровител годинава е „Македонија Пат“, а патеката што ќе треба да ја поминат натпреварувачите е Гевгелија – Скопје.

 • Македонските ракометари го одработија првиот тренинг во Мец

  Ракометната репрезентација на Македонија се наоѓа меѓу првите селекции кои пристигнаа во Франција каде ќе се игра Светското ракометно првенство.

 • Почнуваат Олимписките игри во Рио

  Првите Олимписки игри на тлото на Јужна Америка, 31. по ред, почнуваат во Рио де Жанеиро, со учество на повеќе од 11.000 спортисти од 206 национални олимписки комитети.

 • Заврши катастрофалното издание на македонските ракометари, без победа на ЕП во Полска

  Со два нерешени натпревари и шест порази од вкупно осум одиграни утакмици, Македонија го заврши ЕП во Полска без победа на 11 место. Во последниот натпревар денеска против Белорусија ја очекувавме првата победа, но ракометарите го потврдија катастрофалното издание на ова првенство.

 • Македонија ќе атакува на првата победа во последниот натпревар од ЕП

  Црвено-жолтите ќе пробат денеска да стигнат до првата победа на ЕП во Полска против Полска кој воеедно е и последен натпревар во оваа натпреварување. И денеска како и пред секој натпревар постојат многу математики за конечниот пласман на нашите ракометари од 9 до 12 место.

 • Ќе ве критикувам гласно!!!

  Ќе ве критикувам многу бидејќи вие ми давате за право со вашата лоша игра на ЕП во Полска. А имам право да ве напаѓам, како што ве бодрам и ви се радувам кога играте добро. За жал на ова првенство играте очајно лошо.

 • Очајни триесет минути на македонските ракометари

  Црвено-жолтите почнаа катастрофално на стартот од натпреварот против Хрватска. Противникот за седум минути направија пет голови разлика 6:1, буквално постигнуваа гол во секој напад.

 • Македонија се пласира во втората фаза на ЕП

  Македонија оди понатаму во следната фаза со голот на Манасков во последната секунда од натпреварот против Србија.  Нашите ракометари го одиграа најслабиот натпревар на ЕП, но поради подобрата гол разлика и нерешениот резултат (27:27), остануваат во игра на шампионатот.

 • Раскол во српската ракометна репрезентација: Голманот го напушти ЕП

  Ракометарите на Србија денеска во 18.15 часот против нашата селекција го играат одлучувачкиот натпревар за пласман во втората фаза на Европското првенство, а ден претходно голманот Славиша Ѓукановиќ реши да го напушти националниот тим.

 • Србија мора да се добие!

  Македонските ракометари  попладнево го играт одлучувачкиот натпревар против Србија на Европскиот шампионат што се одржува во Полска. По двата порази, кои ги претрпе нашата репрезентација во кои беше рамноправен противник и во кои имаше шанса за поволен резултат барем против Полска, денеска нема простор за грешка.

 • BBC: Тенисерите местеле натпревари и на Вимблдон

  Британски BBC пренесува оти постојат докази дека врвни светски тенисери местеле натпревари, дури и на Вимблдон.

1 / 22

Најнови голи галерии